O nás

Rodinná tradice včelaření se započala již ve 40. letech 20. století, kdy můj dědeček Bohumil Semrád, učitel v Chlumci nad Cidlinou, se jako jednatel včelařského spolku účastnil rozchovu „včely hraničářky“. Podle Ing. Vladimíra Veselého to byl kmen včely tmavé, dovezený k nám ze Švýcarska. Po jeho smrti se včelaření ujala má babička Františka Semrádová, které jsem v dětství pomáhal. Včelaření si mne získalo natolik, že jsem se v 15 letech rozhodl, že se stane mým povoláním. Po vyučení včelařem v Nasavrkách jsem pracoval jako včelař v JZD Nový Bydžov. Chovu matek jsem se začal věnovat jako mistr odborného výcviku v SOU Nasavrky. Po absolvování Vysoké školy zemědělské v Praze, jsem pracoval ve Výzkumném ústavu včelařském na Pekařově. V roce 1997 jsem se osamostatnil a začal budovat včelí farmu v Pustých Žibřidovicích. V současné době obhospodařujeme s manželkou 170 včelstev, produkujeme včelí matky a druhové medy.

Naše farma se rozkládá v Pustých Žibřidovicích a okolí. Okolní obce byly osídleny ve 13. století německými kolonizátory, kteří během staletí přeměnili zdejší pustinu na kulturní krajinu.

Původní německé obyvatelstvo bylo po druhé světové válce odsunuto a po jejich domech zde zůstalo mnoho zborů. Z nich nyní vyrůstají ostrůvky javorů a vrb, které poskytují včelám pestrou pastvu. Naše včelnice máme na odlehlých místech, kde máme dostatek prostoru a které jsou ideální pro chov včelích matek.

Včelnice Sklená, původně zde stála obec Glasdorf, která měla 9 domů s 51 obyvateli Kontrolujeme naražení matečníků na včelnici Vlaské
Home | Kontakt Doporučujeme: PROFISTROJE.CZ  Soukromá výuka jazyků © 2001-2023 Ing. Pavel Cimala