Včelí matky - chovatelský cíl

Naším chovatelským cílem je produkce matek tvořících silná včelstva s prudkým jarním rozvojem, která jsou mírná, pevně sedí na plástech, nemají sklon k rojivosti a dokáží maximálně využít i jarní snůšku. K těmto základním vlastnostem patří i výborný čisticí pud, který pomáhá určit, která včelstva mají zvýšenou schopnost efektivně se bránit nemocem plodu.

V rámci své diplomové práce v roce 1989 a 1990 jsem provedl řadu základních pokusů, které byly následně využity při tvorbě metodiky testování včelstev na čisticí pud ve VÚVč. v Dole. Všechna naše plemenná včelstva jsou na něj testována a ta, která neodstraní 90 % usmrceného plodu do 12 hodin, jsou vyřazena z chovu.

Důležitou vlastností našich včelstev je dodržování dvouměsíční pauzy v plodování od 2. poloviny října do zimního slunovratu. Tato vlastnost je pro kraňku typická a umožňuje nám využití tohoto období k účinnému přeléčení včelstev proti varroáze. Zimní pauza v plodování zároveň kraňce umožňuje snášet dlouhé zimy bez možnosti pročisťovacího proletu.

Včelstva chováme v prostorných nástavkových úlech typu Eurodadant s plodištěm na 13 rámků rámkové míry 39x30 cm. Naše včelstva toto plodiště zcela využívají a matky zakládají plásty od loučky k loučce. Včelstva, která by nezvládala využít k plodování celé plodiště, vyřazujeme z chovu.

Vyzimované včelstvo 29.3.2011 na stanovišti Bystřina Plodový plást 17.4.2011 Vyzimované včelstvo na začátku března Rychlý jarní rozvoj Mírnost Mírnost Test na čisticí pud – usmrcení kukel Test na čisticí pud – odstranění uhynulých kukel 17 hodin po usmrcení Test na čisticí pud – odstranění uhynulých kukel 17 hodin po usmrcení Test na čisticí pud – odstranění uhynulých kukel 17 hodin po usmrcení
Home | Kontakt Doporučujeme: PROFISTROJE.CZ  Soukromá výuka jazyků © 2001-2023 Ing. Pavel Cimala